Co znamená elox hliníku?

Elox, neboli anodická oxidace je proces využívaný v úpravě hliníku a jeho slitin. Jak tento proces probíhá a k čím elox hliníku prospívá zjistíte v tomto článku.

Jak tento proces probíhá?

Nejdřív se hliník, nebo jeho slitiny očistí a připraví na moření. Prvním krokem je eloxovací lázeň, ve které se polotovary noří do nádoby se zředěnou kyselinou sírovou.
Potom následuje mořící lázeň, která má v sobě hydroxid sodný. Tento krok má za úkol po eloxovací lázni zbavit polotovar nečistot, které se při výrobě vytvořily.
Posledním krokem je utěsnění eloxu, který slouží k tomu, aby eloxovaná vrstva pořádně přilnula ke hliníku a měla správné mechanické a korozní vlastnosti. Tento proces využívá demineralizovanou vodu pod bodem varu.

K čemu je elox dobrý?

Jedna z hlavních výhod je estetický efekt, který je možný vytvořit eloxováním. Elox se dělí na přírodní a barevný.
Přírodní elox je na konci tvorby stříbrný matný, ale barevné eloxy jsou schopné vytvořit syté barvy jako zlatá, modrá a červená, také matné.
Další výhodou eloxování je to, že na hliníku takto vzniká pevná, elektricky nevodivá vrstva, která je zároveň ale velmi tenká.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4