Víte, jak vybrat hydraulické čerpadlo?

hydraulické čerpadlo

Slyšeli jste někdy o společnosti Hydrocom? Pokud ne, pozorně čtěte tento článek. Pokud ji znáte, správně tušíte, o co v tomto článku půjde. Správně, budeme se bavit o hydraulice a konkrétně o čerpadlech. Nicméně mne napadlo, že bychom se mohli podívat nejprve na jednoduchá čerpadla, která nám pomáhají čerpat vodu na zahradě a později, až pochopíme princip na ta složitější, hydraulická.

Co je čerpadlo?

Zařízení, které se skládá z několika dílů, které dohromady zabezpečují pohyb vody. Čerpadla se používají pro dopravu různých druhů vod nebo sypkých hmot. Na trhu se můžete setkat s dvěma principy funkčnosti, a to nasávání nebo vytlačování.

Druhy vod a jejich vliv na výběr čerpadla

Je důležité rozlišovat druhy vod, protože všechna čerpadla nejsou vhodná pro všechny druhy vod. V opačném případě by mohlo dojít k nevratnému poškození čerpadla. Pro hodně znečištěné vody se například používají kalová čerpadla. V základu rozlišujeme tyto druhy vod:

Pitná voda

Tento druh, jak sám název napovídá, je tím nejčistším, který lze za pomocí čerpadel čerpat. Nejčastěji pitnou vodu čerpáme z podzemních zdrojů, používají se k tomu povrchová odstředivá nebo ponorná čerpadla.

Užitková voda

Pod tímto pojmem se označuje voda pocházející z řek, rybníků nebo deště. Čerpadlo se musí opatřit tzv. sacím košem, který zabraňuje vniknutí nečistot. Pokud chcete mít jistotu, pořiďte si kalové čerpadlo, které je uzpůsobeno pro čerpání vodou s mírným znečištěním.

Splašková voda

Jedná se o velmi znečištěnou vodu, pro kterou se používají zejména čerpadla vyrobená z nerezové oceli nebo litiny. Pro průchod nečistot jsou speciálně upraveny, zejména tvar oběžného kola. V extrémních případech se používají čerpadla řezacím zařízením, které nečistoty drtí.

Hydraulická čerpadla

Hydraulické čerpadlo funguje na jednoduchém principu. Je určeno k tomu, aby převádělo mechanickou energii na jiných druh energie, v našem případě hydraulickou. U hydraulických systému, jehož součástí je i zmíněné čerpadlo je důležité, abychom dbali na čistotu hydraulické kapaliny. V opačném případě hrozí poškození a výrazné zkrácení životnosti celého systému. Tato čerpadla se dělí na:

  1. čerpadla s vnitřním ozubením
  2. čerpadla s vnějším ozubením
  3. tandemová čerpadla
  4. pístová čerpadla
  5. lamelová čerpadla
  6. ruční čerpadla

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4