Víte, jak cvičit s činkami?

gumové činky

Činky byly, jsou a budou patřit mezi nejzákladnější výbavu každé posilovny. Proč tomu tak je? Těší se značné oblibě díky příznivé ceně, značné variabilitě a množstvím cviků, kterými protáhnete celé tělo. Cvičení za pomocí činek způsobuje zapojení velkého počtu svalů a tím docílíme růst svalové hmoty.

Druhy činek

  • Jednoruční činky a jednoručky
  • Obouruční typ činek
  • Vzpěračské tyče
  • Kettlebell
  • Činky aerobic
  • Posilovací vesty
  • Závaží na běhání

Jak cvičit s činkami?

V základu se rozlišují dva způsoby používání činek, prvním je silový způsob a druhým dynamický způsob posilování. Prvně se budeme věnovat silovému způsobu. Silový způsob je populární v situacích, kdy potřebujeme nabrat velké množství svalové hmoty, tedy body-building nebo kulturistika. Cvičení probíhá tak, že začínáme s malými hmotnostmi závaží a postupně navyšujeme. Cvičení má několik podmínek, musí se provádět pomalu a učebnicově, kvůli rovnoměrnému zatížení.

Při silovém způsobu posilování se využívá principu kyslíkového dluhu. Co to je? Dochází ke spalování cukrů, který je uložen jak ve svalech, tak i dalších orgánech. Cukry bychom měli vyřešeny, ovšem co se děje s tuky? Silový způsob způsobí, že jsou tuky beta-oxidací rozloženy v buňkách. Vlivem všech procesů dochází ke zvětšení počtu a růstu svalových vláken, co má za vliv celkový nárůst svalů, a to je pro mnohé důvod, proč cvičit.

Naopak princip dynamického způsobu posilování s činkami spočívá v podstatně nižší zátěži. Při tomto typu cvičení dochází ke spalování jak cukrů, tak díky nízkému tepu i tuků. Činky se používají s nízkou hmotností a není potřeba vybírat s modelů, kde můžete při dávat váhu. Cvičení se podobá aerobiku a je typický pro něžné pohlaví, například při hubnutí nebo zlepšení fyzické kondice.

Závěr

Nyní již víme, že činky jsou sice jednoduché, nicméně pořádně účinné a neměly by chybět v žádné posilovně. Na trhu existuje nepřeberné množství činek, lišící se například provedením, hmotností nebo materiálem. Osobně doporučuji gumové činky, které vynikají nízkou hlučností a tolik nekloužou. Nevýhodou je jejich občasné špinění.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4